Odborná konference Sluníčkové dny v Ostravě představí moderní technologie v sociálních službách a zdravotnictví

Vloženo: 16.09.2024

Moderní technologie pronikají do všech oblastí a není divu. Usnadňují práci, šetří personální kapacity a zvyšují bezpečnost. Výjimkou nejsou ani sociální služby a zdravotnictví. Přes 150 účastníků se přišlo ve dnech 12.-13. září seznámit s novinkami v těchto oblastech. Odborným garantem 2. ročníku konference Sluníčkové dny je Domov Sluníčko Ostrava-Vítkovice, který zároveň umožnil účastníkům během dne otevřených dveří ve svém pobytovém zařízení pro seniory nahlédnout do pokojů, společenské místnosti, účastnit se aktivit klientů nebo zjistit, jak podat žádost o umístění.

Impulsem pro organizaci odborné konference z oblasti sociálních služeb byl nápad managementu Domova Sluníčko. „Práce v sociálních službách je časově velmi náročná a na cestování za vzděláváním bývá i vzhledem k počtu zaměstnanců v jednotlivých zařízeních organizačně dost složité. Jelikož většina konferencí probíhá v okolí hlavního města, rozhodli jsme se zorganizovat podobnou akci také pro pracovníky v sociálních službách v našem regionu. Pozvali jsme nejen odborníky z Moravy, ale také z jiných českých regionů, aby se podělili o své zkušenosti, navštíví nás i zástupci partnerské organizace ze Švýcarska Lindenhof Oftringen,“ uvádí ředitel Domova Sluníčko Marek Tejzr.

Loňský první ročník se věnoval paliativní péči, pro letošní rok bylo zvoleno téma Moderní technologie v sociálních službách a zdravotnictví. Tento ročník může vyvolat zajímavou diskuzi účastníků. Na jedné straně potřebnost a náročnost práce v sociálních službách, na straně druhé reálné možnosti organizací. Jedna z věcí, která tyto služby spojuje, je náročnost práce, ať už fyzická, psychická nebo časová. A právě moderní technologie mohou odlehčit těm, kteří v práci pro druhé vidí své poslání.

Velká část programu je věnována prezentaci probíhajících projektů se zaměřením na nové technologie, které vyvíjí univerzity ve spolupráci se sociálními službami. Doc. Černý z VŠB – Technické univerzity představí novou technologii bezkontaktního monitorování biologických signálů a osob, která se mimo jiné často využívá v automobilovém průmyslu. Dokáže velmi dobře detekovat osoby v místnosti a také jejich dechovou a tepovou frekvenci. V přednášce bude představen princip tohoto ryze bezkontaktního měření, jeho aplikaci ve zdravotnictví a sociálních službách a vývoj detektorů pádů s využitím tohoto principu, který je testován v domovech Slunečnice a Sluníčko v Ostravě.

Marie Pinďáková z Ostravské univerzity představí tuleního PARO robota a možnosti jeho integrace do sociálních a zdravotnických služeb. Robotické zvířátko reaguje na pohyb i hlas, vrní, vrtí se, zavírá oči, vydává zvuky podle toho, jestli se jim reakce klienta líbí nebo ne. Aktuální zahraniční výzkumy ukazují, že PARO robot má významný pozitivní dopad na fyzickou, psychickou a sociální pohodu uživatelů, přičemž zvláštní pozornost je věnována jeho schopnosti snižovat osamělost.

Duchovní péče u klientů v sociálních službách má velkou váhu. Jestli moderní technologie pronikly i do spirituálního světa, zda se i církev přizpůsobuje modernímu světu – to bude téma, o kterém bude hovořit Václav Tomiczek, kaplan působící v Domově Slunečnice, ale znají ho z přednášek také studenti Ostravské univerzity a členové různých multidisciplinárních týmů.

Zástupci Fakultní nemocnice Ostrava představí nové technologie, které umožňují nechirurgickou léčbu onemocnění srdce. Hovořit se bude také o současných možnostech umělé inteligence v analýze CT u pacientů s podezřením na cévní mozkovou příhodu.

Konference se věnuje i využívání digitálních a asistivních služeb v péči o seniory. Co potřebujeme pro budování mostů k novým technologiím? Je to především základní technické vybavení sociálních služeb v potřebné úrovni, aby bylo na čem stavět, ale také ochota nové technologie přijmout a začít využívat. Je to vize, jejíž kontury se rýsují i díky podnětným tématům této konference. Jak zmínila Jana Pšejová, sociální služby směřují k digitalizaci a využívání umělé inteligence, zatím to jsou však „třešinky na dortu“.

V ostravských domovech pro seniory je využívání virtuální reality jako aktivizační program pro zlepšení motorických a kognitivních schopností seniorů běžnou praxí. Jedním z bodů konference bude také představení českého projektu VIREAS (Virtuální realita v aktivizaci seniorů) v podání Věry Suchomelové z Jihočeské univerzity. Dobře koncipovaný virtuální zážitek může podpořit naplnění některých klíčových potřeb starších lidí, například potřeby důstojnosti nebo kontinuity a smyslu života. Ve virtuální realitě se člověk může vrátit do míst, která jsou spojena s jeho rodinou, profesí nebo koníčky, ale také vidět místa, která mu byla z finančních nebo politických důvodů nedostupná. Přirozeně přitom vypráví o svém životě a svých hodnotách. 

Součástí konference je také témata inovativních zdravotnických prostředků, léčivých přípravků a pomůcek, jejichž využívání zvyšuje pohodlí a kvalitu života především seniorů, jejichž onemocnění se projevují často trvalými nepříjemnými příznaky. Ve předsálí Hotelu Clarion, kde konference probíhá, představují svou činnost sociální služby, ale i komerční společnosti ze zdravotnické oblasti. Zajímavostí může být například dálkově ovládaný zvedák imobilních pacientů nebo možnost vyzkoušet si rehabilitační program ve virtuální realitě.

Odkaz na stránky konference Sluníčkové dny