Bezpečnostní značení a registrace ochrání kompenzační pomůcky

Vloženo: 06.05.2024

Jsou lidé, kteří se nezastaví před ničím. A tak může dojít i ke krádeži invalidního vozíku, speciálního kočárku, skútru, schodolezu nebo chodítka. Strážníci Městské policie Ostrava proto invalidním nebo imobilním občanům nabízí jedinečné ochranné značení kompenzačních pomůcek přímo v jejich domácnosti. Pomůcku také zaregistrují v databázi. Značení zloděje buď od krádeže rovnou odradí, nebo významně napomůže nalezení odcizené či ztracené pomůcky.

V článku se dozvíte:

Forenzní identifikační značení pomocí syntetické DNA patří k nejmodernějším prostředkům boje proti majetkové kriminalitě. Unikátní technologie na bázi mikroteček s obsahem neopakovatelného kódu je doplněná výstražnými prvky umístěnými na označeném předmětu (nálepky). Ve spojení s rozsáhlou mezinárodní databází umožňuje jednoznačnou a nezpochybnitelnou identifikaci označeného předmětu

Syntetická DNA není viditelná okem a nejde ji odstranit bez poškození předmětu. K jejímu zviditelnění slouží UV lampa a kódy, které značení obsahuje, jde přečíst jen speciálním mikroskopem. Značení se provádí na více částech předmětu. Jde tak ztotožnit i pomůcky rozebrané na části.

Po označení strážníci pomůcku vyfotí a na základě kódu z jedinečné DNA zaregistrují v databázi označených předmětů REFIZ, do které mají přístup pouze policie. Díky tomu je k dispozici kvalitní a správně pořízená fotodokumentace i údaje o majiteli.

Jaké kompenzační pomůcky lze označit?

  • invalidní vozík
  • schodolez
  • chodítko
  • tříkolka/čtyřkolka, elektrotříkolka/čtyřkolka
  • skútr pro invalidy nebo seniory
  • speciální dětský kočárek pro handicapované
  • další po konzultaci se strážníky T: 720 735 125 (PO–PÁ: 7:00–15:00)

Jak získat označení a registraci kompenzační pomůcky?

Jednoduše. Stačí zavolat na tel. 720 735 125 a domluvit termín a místo značení.

Značení i pořízení fotodokumentace a registrace v databázi je zcela zdarma a napořád. Značení lze provádět celoročně.

Strážníci přijedou přímo do domácnosti, nebo do pobytové či ambulantní sociální služby (stacionáře, domovinky, domovy pro seniory, chráněné bydlení apod.), do klubu pro seniory, nebo na nějakou akci/aktivitu, kde se sejde více zájemců.

Co je k označení a registraci potřeba?

  • doklad totožnosti
  • doklad o vlastnictví kompenzační pomůcky

Pomozte nám šířit povědomí o možnosti označení kompenzačních pomůcek

Sdílejte článek nebo plakáty mezi vašimi klienty, známými nebo na sociálních sítích. Vyvěste plakát ve vašem klubu nebo organizaci.

Značení kompenzačních pomůcek syntetickou DNA, Městská policie Ostrava, telefon 720735125
Značení kompenzačních pomůcek syntetickou DNA, Městská policie Ostrava, telefon 720735125
Forenzní značení jízdních kol a kompenzačních pomůcek. Městská policie Ostrava. Bezpečnější Ostrava, web prevence kriminality

Syntetickou DNA si můžete nechat označit i kolo nebo koloběžku

Ostrava nabízí svým občanům možnost účinně chránit svá kola, koloběžky a osobní přepravníky před zloději díky unikátní technologii syntetické DNA. Zdarma.

Bezpečnější Ostrava, web prevence kriminality

Zvýšení bezpečí v domácnosti seniora nebo handicapovaného

Městská policie Ostrava ZDARMA montuje seniorům a handicapovaným občanům bezpečnostní řetízek a kukátko na vstupní dveře domácnosti. Seniorlinky zase rychle přivolají pomoc při pádu nebo ohrožení.