5.12. je Mezinárodním dnem dobrovolníků, dnem dobrovolníků ADRA

Vloženo: 01.12.2010

Pátý prosinec vyhlásilo v roce 1985 OSN jako den dobrovolníků.  Humanitární organizace ADRA má tisíc důvodů, proč se k připomínání tohoto dne spolu s dalšími organizacemi připojit.  Tím nejmarkantnějším jsou dobrovolníci sami…

Bez pomoci druhých se neobešla a personál měl tak málo času. Na invalidním vozíku se mohla pohybovat jen v areálu ústavu. Stále se však nechtěla vzdát snu, který by zdravý sotva nosil v hlavě. Strašně ráda by se projela po městě autobusem. „Nebylo to nic těžkého. Našla jsem si přes internet, jak jezdí nízkopodlažní autobusy. Hned další týden jsme se vydali až na druhý konec města. Než jel autobus nazpátek, stihli jsme si dát kávu se zmrzlinou,“ vzpomíná dobrovolnice Jana, která za ženou s přáním projet se v autobuse docházela jednou týdně. „Měli jste vidět, jak byla šťastná. No a já měla radost s ní,“ dodává.
Pátý prosinec vyhlásilo v roce 1985 OSN jako den dobrovolníků.  Humanitární organizace ADRA má tisíc důvodů, proč se k připomínání tohoto dne spolu s dalšími organizacemi připojit.  Tím nejmarkantnějším jsou dobrovolníci sami. V České republice jich k potřebným vysílá více než dva a půl tisíce, v čase povodní se počet dobrovolníků znásobí. ADRA koordinuje tyto aktivity na jedenácti místech v regionech a patří mezi největší organizátory práce dobrovolníků již řadu let. Vedoucí dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku – Místku, Michal Čančík na začátky dobrovolnictví před šesti roky vzpomíná: „Začínali jsme s několika desítkami nadšenců, kteří pochopili, že pomáhání druhým bez nároku na odměnu, přináší nejen užitek těm, kterým je pomáháno, ale i jim samotným. Brzy se taky ukázalo, že dobrovolnická práce, především v různých sociálních a zdravotnických zařízení přináší docela pragmaticky zhodnotitelný výsledek.  Dnes si řada nemocnic, domovů pro seniory, či kojenecké ústavy nedokáže bez dobrovolníků chod svých zařízení představit.“
ADRA se skrze svá dobrovolnická centra po celé České republice přidá k mezinárodní iniciativně a v ulicích měst bude širokou veřejnost informovat o svých aktivitách.

Přijďte se podívat v neděli 5.12.2010 do:

  • Frýdku-Místku na náměstí Svobody v Místku mezi 9-15 hod.
  • Ostravy na Jiráskovo náměstí (Kuří rynek) mezi 9-16 hod.
  • Havířova na náměstí Republiky mezi 13-19 hod.

V informačních stáncích s modrými balónky dobrovolníci pohovoří o smyslu dobrovolnictví, významu nezištné pomoci v naší společnosti i o tom, jak se stát dobrovolníkem. V některých městech bude akce doplněna o sbírku, jejíž výtěžek půjde na podporu dobrovolnictví v daném regionu. Mezinárodní den dobrovolníků je oslavou dobrovolné práce i skvělou příležitostí se přesvědčit, že pomáhat je radost.